تبلیغات
تالش امروز وبلاگ سیاسی ، اجتماعی تالش بزرگ - فرهود گودرزی دوچرخه سواری که دور دنیا را می خواهد طی کند.
 
تالش امروز وبلاگ سیاسی ، اجتماعی تالش بزرگ
خاک سبزت را بهشتم تالشم من بوسه باران می کنم
درباره وبلاگ


این وبلاگ در تلاش انعکاس صحیح و درست اخبار و حواشی قبل و بعد انتخابات تالش برزگ است.

مدیر وبلاگ : تالش امروز
نویسندگان
نظرسنجی
حاج محمود شکری در توسعه ی اقتصاد و رفع بیکاری در تالش چگونه عمل خواهد کرد

گفتگو با فرهود گودرزی دوچرخه سواری که دور دنیا را می خواهد طی کند

گفتگو از کورش اسدی دوست "چُوچَه پَتَه" تالشی ها غذای مورد علاقه ژاپنی ها است تیلار - آقای گودرزی خودتان را معرفی کنید ؟ فرهود گودرزی هستم متولد 1344 از رشت ایام کودکی را در تالش سپری کردم از همان کودکی دوچرخه وسیله ای بود برای امرار معاش زندگی من یعنی با همین دوچرخه در روستاهای اطراف تالش بستنی یخی می فروختم اولین مسافرت با دوچرخه را به مشهد مقدس رفتم بعد از خدمت سربازی تصمیم گرفتم دور ایران را رکاب بزنم البته قسمتی از این سفر را با آقای عیسی ستاری اهل تالش طی کردیم بعد از این که چند بار دور ایران را رکاب زدم دیدم چه بهتر جهانگردی با دوچرخه را آغاز کنم کشورهای ترکیه ، مشترک المنافع شوروی سابق ، آذربایجان ، گرجستان ، ارمنستان ، تاجیکستان سرتا سر روسیه را و ترکمنستان را با دوچرخه رکاب زدم پس از مدتی تصمیم گرفتم دور اروپا را طی می کردم تصمیم گرفت این سفر اروپایی به همراه دخترم در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود از سال 84 افتخار این را داشتم اولین پدر و دختر باشیم که به نام ایران دور دنیا را با دوچرخه رکاب بزنیم البته برای مخارج سفر 6 ماه در ایران کار می کردم و 6 ماه رکاب می زدم تا خرج مسافرت خود را تهیه کنم که با دخترم شروع کردیم دور دنیا را رکاب بزنیم که ابتدا از شهرستان رضوانشهر مسیر ما آغاز شد البته الان هم در شهر رضوانشهر ساکن هستم و در رضوانشهر زندگی می کنم. تالش -آستارا – تبریز – مرند- جلفا- نوردوز وارد ارمنستان شدیم بعد گرجستان و مسیر بعدی ما ترکیه – ترابوزان – استانبول – بلغارستان – یونان – آلبانی – مقدونیه- مونته گرو- بوسنی – استونی – موناکو- کرواسی – ایتالیا – و مارسی فرانسه که برف سنگین باعث شد ما سفر را نیمه تمام برگردیم و 6 ماه از سفر ما گذشت تصمیم گرفتیم سر تا سر روسیه را رکاب بزنیم دور بالکان را رکاب بزنیم اسکایندناوی را رکاب زدیم – آسیای شرقی را رکاب زدیم ابتدا از روسیه شروع کردیم نورمانسکی اولین شهری روسیه در کنار اقیانوس منجمد شمالی بود سپس شهر سن پطرزبورگ و پس از طی چند شهر روسیه وارد نروژ شدیم اسلو- سوئد- دانمارک – هلند – لوکزامبورگ – فنلاند و دوباره به سوئد آمدیم و دانمارک و آلمان و تقریبا دور اروپا را هم طی کردیم البته در مسیر یونان به آلبانی جاده در حال باز سازی بود که پلیس به ما اجازه عبور نداد .

تیلار- برای این همه مسافرت پر تعداد چطور برنامه ریزی کردید ؟شما چه فصلی به کجا می روید ؟

برنامه ریزی در زمینه سفر بسیار مهم است چرا که شما باید بدانید به کجا مسافرت می کنید مسافرت با دوچرخه کار ساده ای نیست شما باید تمام مسائل را در سفر بررسی کنید آب و هوا – وضعیت راهها – آمادگی جسمانی همه و همه در یک سفر طولانی باید پیش بینی شود البته من دوست دارم سفر با ریاضت باشد و شیرینی سفر به مشکلاتی است که در طی یک مسافرت اتفاق می افتد سفری که در هتل و غذای انچنانی و این مسافرت را من به شخصه دوست ندارم من در این مسافرت ها یاد گرفتم که ان چه در خاطرات یک سفر باقی می ماند غلبه بر مشکلاتی است که در این راه اتفاق می افتد .

تیلار - قشنگ ترین کشور که با دوچرخه از آن گذشتید ؟

بوسنی و غذای کباب شکار آن کشور را دوست دارم البته ایران و تالش قشنگ ترین کشور دنیا است و من تالش را با هیچ جا عوض نمی کنم من در این مسافرت ها از کشور نروژ خیلی خوشم آمد و امیدوارم اگر عمری باقی بماند یکبار دیگر هم به نروژ سفر کنم البته در سفری که به ژاپن داشتم هر چند مردم ژاپن عادت ندارند مهمان به خانه دعوت کنند و پذیرایی از مهمان بیرون از خانه است ژاپن را کشوری بسیار رویایی دیدم و در مصاحبه با تلویزیون ژاپن اعلام کردم خانم نازآفرین میرزاخلیلی مسئول رادیو و تلویزیون فارسی زبان ژاپن بود از من پرسید نظر شما در مورد ژاپن چیست گفتم ژاپن کم نظیر است و مردم ژاپن بی نظیر هستند .

تیلار - البته کشور ژاپن با ما شباهت فرهنگی دارند ؟ ژاپنی ها با تالشی ها اشتراک فرهنگی دارند تالشی ها چند غذا دارند که ژاپنی ها هم آن را می پزند چوچه پته تالشی ها غذای مورد علاقه ژاپنی ها است مرجی قلیه غذای تالشی هم در ژاپن پخت میشود من احساس می کنم این اشتراکات فرهنگی در خانواده ها هم هست در تالش به والدین احترام می گذارند در ژاپن هم این فرهنگ حفظ شده است در تالش بزرگ عروس در محضر پدرشوهر با شوهر خود صحبت نمی کند در ژاپن هم این فرهنگ و احترام وجود دارد حتی آب و هوای ژاپن هم شبیه تالش است و مثل تالش سرسبز است حتی من در تلویزیون و مطبوعات ژاپن از مردم ژاپن دعوت کردم از مناطق توریستی ایران و گیلان بخصوص تالش بازدید کنند چرا که مردم مهمان دوست تالش در سوباتان – آق اولر – ارده و تمام مناطق زیبا در سرزمین تالش در زمینه گردشگری می تواند بسیار پیشرفت کند و جاذبه های طبیعی تالش در دنیا کم نظیر است .

تیلار - سفر دور اروپای شما چطور ادامه یافت؟ پس از این که برف مارسی در فرانسه جلوی حرکت ما را گرفت ما به ایران برگشتیم و دوباره پس از 6 ماه از اسکانیدناوی سفر مجدد خود را آغاز کردیم روسیه – نروژ- فنلاند – هلند – لوکزامبورگ – دانمارک – آلمان – فرنسه – اسپانیا دور دوم سفر ما به همراه دخترم به دور اروپا به پایان رسید دوباره به ایران بازگشتم و 8 ماه بعد از این سفر ترکیه – سوریه – اردن – بندر عقبه – مصر البته دوست مصر در آن زمان به ما ویزای قاهره نداد و ما ویزای ترانزیت از خط کناره گذشتیم مراکش – مغرب – تونس دوباره رفتیم اسپانیا و برگشتیم آسیای شرقی را هم به همین صورت رکاب زدیم

و در سفر اخیر خود هم قرار بود از ژاپن مسافرت دور دنیا را آغاز کنیم قرار بود هوکایدو ژاپن مسافرت را آغاز کنیم البته زمستان برف سنگین برنامه سفر ما را عوض کرد و شهرهای دیگر ژاپن را طی کردیم هنشو – جزیره اکیناوا- توکیو محلی که در آن سونامی آمده بود را هم در ژاپن رکاب زدیم حتی از کنار نیروگاه اتمی ژاپن که آسیب دیده بود هم با دوچرخه عبور کردیم البته هم اکنون مردم ژاپن زندگی عادی خود را در این مناطق ادامه می دهند .

تیلار - شما چند کشور جهان را با دوچرخه رکاب زده اید ؟ این سوال را یکبار هم صدا و سیما از من پرسیده بود باید از من بپرسید چند کشور را رکاب نزده ام و در جهان باقی مانده است بیش از 150 کشور را دیده ام و کانادا – آمریکا – استرالیا – نیوزلند – آمریکای جنوبی هم در برنامه آینده مسافرت من خواهد بود که در آینده نزدیک این سفر از استرالیا آغاز خواهد شد البته سفر ژاپن من چون با دخترم نبودم محاسبه نشد و باید دوباره دور ژاپن را بروم.

تیلار - آقای گودرزی در 80 روز می توان دور دنیا را طی کرد ؟ امکان ندارد در 80 روز دور دنیا را طی کرد من با دوچرخه نمی توانم این مسیر را در این مدت طی کنم من روزانه با دوچرخه 150 کیلومتر طی می کنم.

تیلار - برنامه روزانه سفر شما چگونه است ؟ ما هر روز صبح ساعت 4 از خواب بیدار می شویم بعد از نماز صبح و دو رکعت نماز خیلی به ما کمک می کند قوت قلب خاصی انسان می گیرد بعد از یک ساعت رکاب زدن صبحانه مختصر می خوریم بعد از آن با دوچرخه رکاب می زنیم و بعد پیاده با دوچرخه یک ساعت بعد مسیر را طی می کنیم هر یک ساعت دوچرخه سواری چند دقیقه پیاده روی با دوچرخه به منزل استراحت ماست و در فصل تابستان زمستان برنامه حرکت ما در مسیرها فرق می کند و گاهی ما تا نیمه شب هم رکاب زده ایم البته یکبار در کوه های قفقاز در برف گیر کرده ایم که کامیون ارتش به داد ما رسید .

تیلار - در کدام کشورها شما با مشکلات سفر روبرو بودید؟ جمهوری آذربایجان کشوری بود که چند بار نزدیک بود دوچرخه ما با ماشین تصادف کند در مسیر باکو راننده های مسیر که در آن مقررات راهنمایی رانندگی توجه لازم نمی شود و در شرق ترکیه هم مقررات رانندگی رعایت نمی شود که در این کشور چند بار نزدیک بود تصادف کنیم البته در مسیر بلغارستان به صربستان هم یک ایرانی در لحظات آخر به داد ما رسید و گفت در صربستان به خاطر حجاب و مقنعه دخترم با شما برخورد می شود و بعلت محجبه بودن دخترم ما را به صربستان راه نمی دادند و باید بدون حجاب از آن مسیر عبور می کردیم که دخترم قبول نکرد البته دخترم به حجاب خود افتخار می کند و از روی اجبار حجاب را رعایت نمی کند بلکه دخترم به حجاب خود افتخار می کند به خاطر دخترم مجبور شدیم مسیر را دور بزنیم و از یونان و آلبانی به بوسنی آمدیم و خیلی از ایرانی های مهمان نواز را هم در این مسیر دیدیم و این یک توفیق اجباری بود .

تیلار - شما در مسیر سفر خود سرزمین تالش را هم معرفی می کنید ؟ یکی از کارهای مهمترین کار های ما معرفی سرزمین مان است کار ما فقط رکاب زدن نیست ما در مسیر سفر فرهنگ خود را هم انتقال می دهیم البته کاتالوگ و تصاویر جاذبه های تالش و گیلان و ایران را در کشورهای مختلف ارائه می کنیم و در مصاحبه های خود هم با رسانه های آن کشورها فرهنگ و آداب و حتی غذاهای خودمان را به آنها معرفی می کنیم البته صنعت گردشگری می تواند اقتصاد هر منطقه ای را متحول کند .

تیلار - دوست دارید یک روز به خانه خدا بروید و این مسیر را هم رکاب بزنید ؟ سفر به خانه خدا مکه و مدینه و بین الحرمین که آرزوی قلبی من است البته بنده تا نزدیک خانه خدا هم رفتم ترکیه – سوریه – اردن البته شهر خواف می خواستیم وارد عربستان شویم که برخورد نامناسب پلیس عربستان باعث شد ما برگردیم حتی ما ویزای عربستان هم گرفته بودیم ولی قسمت نشد مسیر عربستان و یمن و امارت در برنامه ما بود که امیدوارم روز ی بتوانم به آرزوی خودم زیارت خانه خدا هم برسم .

تیلار - خانواده شما بخصوص خانم شما چطور این سفرها را تحمل می کنند؟ تمام زحمات ما به دوش خانواده به خصوص همسر من است و ایشان بعنوان سنگ صبور و در انتظار ماست و قوت قلب خانواده پشتوانه سفر های ماست . تیلار - سفر آمریکا در برنامه شما است ؟ بعد از این که از استرالیا و نیوزلند برگشتیم از منطقه آلاسکا رکاب زنی را آغاز خواهیم کرد کانادا – امریکا – مکزیک – برزیل – آرژانتین – اکوادور – نیکارگوئه – شیلی سر تا سر قاره آمریکا را با دوچرخه طی خواهیم کرد فکر می کنم این مسیر هم در حدود 18 ماه طول خواهد کشید و جزء برنامه های آینده من است .

تیلار - شما به چند زبان مسلط هستید ؟ روسی – انگلیسی – ترکی – فارسی – فرانسوی هم خیلی کم می دانم در اروپا باید حتما انگلیسی را بلد باشیم ولی آسیای جنوب شرقی زبان روسی هم کمک می کند . تیلار - سفر آفریقا هم داشتید ؟ از ترکیه – سوریه – اردن- بندر عقبه – مصر – تونس رفتیم ولی از داخل بیابان آفریقا و آفریقای جنوبی بعلت مشکلات سفر نکردیم .

تیلار - ایرانی ها در مسیر چه برخوردی با شما داشتند ؟ هر ایرانی که روی دوچرخه پرچم ایران را می دید از ما استقبال می کرد و ما را به خانه دعوت می کرد و در ژاپن هم آقای عادل عینی یکی از تاجران ایرانی فرش در ژاپن و عادل ترکمنی هم در آنجا برای بنده سنگ تمام گذاشتند . تیلار - حرف آخر شما ؟ نمی خواهم برای من ارزش قائل شوید با (گریه) برای دیگر ورزشکاران ارزش قائل شوید دست من را نمی گیرید پای من را ...... از مسئولین ورزش می خواهم ورزشکاران را حمایت کنند .

تیلار

نوع مطلب : ورزش تالش، 
برچسب ها : دوچرخه سوار گیلانی، فرهود گودرزی، سفر به دور دنیا با دو چرخه،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 08:57 ب.ظ
سلام بهترین سایت برای معرفی و معروف کردن وبلاگتان در بین وبلاگ نویسان ایرانی افتتاح شد شما هم تا فرصت باقی است همین حالا وبلاگتان را در این سیستم رایگان ثبت کنید
منتظر حضور شما در جمع بزرگ وبلاگ نویسان میهن هستیم
شنبه 7 اردیبهشت 1392 01:10 ب.ظ

سلام خوبی؟من دوباره اومدم مزاحمت شدم خوب باید ببخشید شاید بدونی شاید هم ندونی من هر روز به دوستای وبلاگیم سر میزنم و هر روز براشون پیام میگذارم به من یادت نره سر بزنی منتظرت هستم راستی اگه تو لیست دوستای وبلاگی من نیستی وبلاگت را ثبت کن تا بهت سر بزنم بازم
جمعه 6 اردیبهشت 1392 03:47 ب.ظ


سلام خوبی؟
وبلاگ خوشگلت را دیدم خیلی خوب بود دوست دارم بازم بهت سر بزنم راستی منم یه سایت دارم به منم یه سر بزن وبلاگت را یادت نره ثبتش کنی چون می خوام بازم بهت سر بزنم باید آدرس وبلاگتو داشته باشم
منتظرت هستم
سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 08:15 ب.ظ

سلام خوبی؟من بهت سر زدم وبلاگ خوبی داری
منم یه سایت موزیک دارم خوشحال میشم بهم سر بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 12:35 ب.ظ
سلام وبلاگ شما را دیدم مطالب و قالب قشنگی داشت از اینکه مدام وبلاگتو به روز میکنی و مطالب جدید میزاری خیلی خوشم اومد حتما به من یه سری بزن آدرس وبلاگتو برام بزار تا بتونم هر روز بهت سر بزنم
پنجشنبه 29 فروردین 1392 05:03 ب.ظ
سلام خوبی ؟ امروز به صورت کاملا اتفاقی از وبلاگت دیدن کردن و مطالبش رو خوندم من شما رو لینک کردم شما هم به صفحه دوستان من بیا و لینک وبلاگت رو توی صفحه دوستانم لینک کن.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :